Archiv 2017: Rodinný dům, zkušebna pro kapelu a nahrávací studio v jednom

přidal/a Luboš, okres Mělník

Archiv 2017: Rodinný dům, zkušebna pro kapelu a nahrávací studio v jednom

přidal/a Luboš, okres Mělník
Tato stavba má celkem:
38 hlasů
Hlasování bylo ukončeno před 6 let 4 měsíce
Novostavba
Kombinované
145 m2
Začátek výstavby:
Březen 2014
Konec výstavby:
Duben 2017

Proč právě tato stavba?

Náš dům je v ochranném pásmu drah, asi 60m od všech sítí a jediný pozemek, kde se dají tahat sítě (kromě pozemků sousedů, kteří by nebyli rádi) je "ostatní plocha" patřící Pozemkovému fondu. Tyto zkutečnosti zásadně zesložitily boj s úřady. Po opravdu intenzivním boji s úřady došlo nakonec i k vítězství a mohlo se jít na to. 

Příště bych si na to někoho zaplatil, protože ta spousta času a nervů - člověk se drží, aby občas nevyvolal konflikt, protože někteří úředníci vám řeknou v různé dny různé věci, které se navzájem vylučují.

Mezitím jsem ručně demoloval po rodičích různé zděné chlívky na havěť s betonovými základy a železobetonové bazénky pomocí 8 - 10kg palice, krumpáče a flexy. Zprvu mi to připadalo jako dobrý nápad nikoho neplatit, po pár měsících intenzivní demolice (po příchodu z práce a o víkendech) mě to, že je to dobrý nápad přešlo, ale nakonec jsem to zvládl.

 

No a potom to začalo - bagr, zemnění, mix s betonem, roxory vertikálně, ztracené bednění,...Základovou desku jsme nechali přemrznout, aby si to sedlo. Tady bude na místě poděkování kapele a kámošům za pádlování betonu při neutuchajících nájezdech mixů. Na fyzické dno vlastních sil jsem si sáhl při demolicích a když jsem zedníkovi míchal beton do ztraceného bednění (za 3 dny 12t písku a cca 160 pytlů cementu). Byly to třeba "dvanáctky" jen při vodě a pivu. Dělat to měsíc, asi bych měl ruce dlouhé až k nohám...

A už se dostáváme k tomu hlavnímu...Ano, opravdu tam konečně byl - YTONG. Obvodové zdivo, překlady a U profily na věnec o šířce 30cm, příčky o šířce 15cm. Máme i přizděné poličky v koupelně - k nezaplacení. Zedníci nějaký ten vercajk na ytong měli a zdící lepidlo bylo doporučeno stavebninami, ale které přesně to bylo už nenajdu.

Ytong jsem si vybral, protože: dobrá cena a tepelný odpor, rychle se s ním staví, přírodní materiál, elektriku jsme tahali s přítelkyní - s drážkovací frézou to šlo jak do másla. Hrubá stavba s okny a střechou se nechala opět přemrznout. 

 

Z hlediska tepla, úspor a systémů jsme na tom takto: Vrtaná studna, filtrační aparatura na vodu ze studny, tlaková kanalizace, dvouzónová vzduchotechnika s rekuperací, dotápění vzduchem a tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Ještě do obýváku dokoupíme krbová kamna s dvojím spalováním. Část tepla z krbovek vzduchotechnika roztahá po domě.

Na ytong zdivu je 18cm vaty, nad stropem je 55cm vaty, okna trojskla. Zastavěná plocha je 175m2, užitná je 145m2. Když sečtu celkové náklady na dům, tak se pohybujeme kolem 2500Kč měsíčně (energie, stočné, filtry, regenerační sůl, poplatky za internet, daň z nemovitosti, popelnice, atd...). Jsme zatím 2 osoby. Kombinace zdiva, vaty a oken velmi dobře tlumí zvuk jedoucího vlaku, ani o něm téměř nevíme, v noci nás nebudí.

Pod střechou je připravený kabel pro případnou budoucí fotovoltaiku, když by šla její cena zajímavě dolů. Tím, že je tarif tepelné čerpadlo, je všechen provoz z hlediska elektřiny levnější.

 

Bydlí se dobře, jen je třeba udělat finální fasádu, postavit rozumný plot, pojezdová vrata, koupit vnitřní dveře (zatím je nebezpečí, že když příjde návštěva, že se lidé v některých situacích mohou občas poznat více než chtějí:-D. Takže asi zrealizujeme nápad dávat dopravní kužel před záchod, když bude obsazen, aby ten co jde po chodbě změnil trasu:-D ).

 

Financování bylo a je z výplat - žádná hypotéka, pozemek jsem dostal.

 

No a taková zajímavost - jeden pokoj je navržen jako zkušebna pro naší kapelu. Je kompletně včetně stropu zatlumená hranoly z něčeho jako molitan. Tím pádem je zvukově oddělená od okolního světa a nedochází uvnitř k odrazům, takže se dá využít i jako místnost pro nahrávací studio.

 

Na zahradě je tráva, budou tam nějaké ovocné stromky, keře a políčko na zeleninu. Příští rok svatba, dovolená v Jugoslávii a založení pokračovatelů rodu.

Komentáře