Archiv 2017: Přízemní dům snů

přidal/a Jaroslav, okres Brno-venkov

Archiv 2017: Přízemní dům snů

přidal/a Jaroslav, okres Brno-venkov
Tato stavba má celkem:
24 hlasů
Hlasování bylo ukončeno před 6 let 4 měsíce
Novostavba
Svépomocí
141 m2
Začátek výstavby:
Duben 2014
Konec výstavby:
Listopad 2015

Použitý Ytong materiál

Proč právě tato stavba?

Moji rodiče se na „stará kolena“ rozhodli ve svých cca 60 letech postavit si svépomocí svůj přízemní dům snů.

Nikdo nechápal, kde berou tolik síly, každý mladý jim tu energii dodnes závidí.

Před cca 33 lety svépomocí postavili svůj první rodinný dům (třípodlažní kostku v řadové zástavbě), kde měli svou první a pozitivní zkušenost s tvárnicemi Ytong.

V roce 2013 si koupili pozemek na venkově, v městské části Ivančic Hrubšcích a začali přemýšlet o tom, jak by jejich přízemní dům snů měl vypadat. Návrh domu si vymysleli sami a tuto svou skicu předali projektantovi. Hlavní myšlenkou bylo postavit přízemní dům, protože už nejsou nejmladší a nohy už neslouží co dřív.

Požadavky rodičů na nový dům byly takové: postavit dům co nejrychleji, ale kvalitně, tak aby v budoucnu ušetřili za spotřebované energie (přece jen důchod se blíží, ale každá ušetřená koruna bude dobrá) bez dodatečného zateplení, vymyslet dispozici tak, aby dům sloužil nejen rodičům a jejich psovi, ale aby byl i skutečným domovem a místem setkávání celé velké rodiny (rodiče a jejich 4 děti s vnoučaty).

Při rozhodování o materiálu byla volba jasná. Ytong zvítězil na plné čáře mezi ostatními zdícími materiály hlavně kvůli pohodlné práci s tvárnicemi a kvůli výborným tepelněizolačním vlastnostem. Zvolili si tepelněizolační tvárnice Ytong lambda YQ tl. 375mm.

V listopadu 2013 se koplo do země a tvrdá práce začala. Pomáhala celá rodina co to šlo. V březnu 2014 se dočkali stavebního povolení. Po provedení základové desky v dubnu 2014 začala příjemnější práce, skládání kostek z Ytongu podle projektové dokumentace.  Hrubá stavba zatím bez střechy byla dokončena v srpnu 2014, střecha se dokončila v říjnu 2014, přes zimu 2014 se usazovala okna, na jaře 2015 se dělala venkovní a vnitřní omítka, v létě 2015 se pokládalo elektrické podlahové topení spolu s dlažbou v celém RD, na podzim 2015 byl už dům téměř obyvatelný. Rodiče prodávali svůj do té doby současný domov na podzim 2015 a tak museli kmitat, aby se v novém domečku dalo bydlet. První Vánoce trávili ve svém novém přízemním domečku v roce 2015.

V novém domě bydlí rodiče již téměř dva roky a jsou nadšeni nejen ze svého splněného snu, ale i z kvality prostředí v novém domě. O slibovaných tepelněizolačních vlastnostech při použití zdiva Ytong lambda YQ tl. 375mm bez dodatečného zateplení opravdu nikdo nelhal. V zimě dům i přes obrovskou zastavěnou plochu (211 m2) rodiče krásně vytopí krbovými kamny a v létě je uvnitř příjemně, a to bez použití klimatizace.

Díky své píli a díky materiálu Ytong si splnili rodiče svůj sen ještě před odchodem do důchodu.

Děkujeme Ytongu.

 

 

Komentáře