Archiv 2017: Sousedův žlutý Ytongáček

přidal/a Zdeněk, okres Litoměřice

Proč právě tato stavba?

ČERVENÝ YTONGÁČEK

Koncem roku 2006 jsem se konečně rozhodl postavit si svůj dlouho vytoužený dům. Vlastně by se dalo říct, aniž bych si to tenkrát uvědomil, že rozhodnutí padlo o spoustu let dříve. Jelikož jsem žil od narození do mých 24 let v panelovém domě, tak jsem vždy toužil po vlastním domě. V představách o domě samozřejmě nesměla chybět velká zahrada plná různých stromů, keřů, jezírek a mezi tím vším pobíhající domácí zvířata. Mezi pouhým sněním a realitou uběhlo několik dlouhých let a mnoho událostí v mém životě, než jsem svůj sen o vlastním domě mohl konečně zrealizovat. 

Jak by měl dům vypadat jsem nosil v hlavě posledních pár roků. Ještě dávno před tím, než jsem poprvé navštívil odborného projektanta. Mou vizualizaci ale ještě bylo potřeba převést na papír. Nejprve jsem různě čmáral a kreslil své představy na čisté listy papíru. Po dosažení uspokojivého výsledku jsem si pořídil milimetrový papír, abych projekt přesně narýsoval. Díky přesnému rýsování projektu na milimetrový papír jsem získal ještě lepší představu o domě a hlavně o jeho rozměrech a dispozičním řešení. Tím se také dá mimo jiné ihned zjistit, zda představy a nápady jsou reálné, nesmyslné anebo také zbytečné. Amatérský projekt domu jsem tedy po pár pokusech a několika úpravách úspěšně také narýsoval. A konečně jsem s projektem mohl vyrazit za odborným projektantem na konzultaci o budoucí projektové dokumentaci mého domu. Po konzultaci a předložení mého návrhu souhlasil autorizovaný projektant s vytvořením odborné projektové dokumentace. Odborná konzultace také zahrnovala nejvhodnější výběr stavebního materiálu. O správné volbě stavebního materiálu ale později.

Nejsem odborně vzdělaný v oboru, a proto jsem intenzivně začal pátrat po veškerých informacích o stavbě domu v knižní podobě, na internetu a nebo od lidí mající osobní zkušenosti se stavbou domu. Publikací bylo dramaticky málo, nesystematicky a velmi obecně psaných nebo byly zaměřeny pouze na pár konkrétních řemeslných prací. Myslím, že dnes není situace o moc lepší. Téměř vždy však těch pár knih opomíjelo hlavní aspekt stavby a to systematický a podrobný popis průběhu celé stavby domu. Veškeré informace jsem tedy musel průběžně čerpat z mnoha zdrojů a tím jsem ztratil spoustu drahocenného času. Kéž bych tehdy měl co nejvíce informací z jednoho zdroje s podrobným popisem a fotodokumentací. Stavělo by se mnohem lépe a hlavně rychleji!

Vyřízením veškerých náležitostí pro úspěšné zahájení stavby jsem na jaře roku 2007 začal stavět. V mém případě jsem musel vyřídit téměř třicet povinných a nezbytných náležitostí. Vzhledem k mé stavební premiéře byly začátky stavebních prací a koordinace celé stavby poměrně stresující. Ale polevovaly postupně s nabývajícími znalostmi, řemeslnými dovednostmi a hlavně postupným růstem stavby. Průběh stavby jsem měl celkem bezproblémový a během stavebních prací se mi nevyskytly žádné velké nebo neřešitelné situace. 

Stavbě jsem věnoval veškerý svůj volný čas. Celkem 3500 hodin. Dům jsem postavil téměř celý sám kromě tesařských, instalatérských a elektrikářských prací. Musím říct, že to byl nejlépe investovaný čas v mém životě. Ta několika tisícihodinová dřina a pot stály za ten luxus bydlet ve svém vlastním domě. Kdybych měl vrátit čas, tak bych rozhodně v této záležitosti nic neměnil. Možná jen jednu věc a tou je velmi důležitý a potřebný odpočinek. Stavěl jsem téměř v jednom kuse bez plnohodnotné pauzy na odpočinek, relaxaci a nabraní potřebných sil do dalšího pokračování budování stavby. Stavbu jsem úspěšně dokončil bez jakékoliv újmy na zdraví. A to je velmi důležité, jinak bych si nové bydlení nemohl plnohodnotně užít.  

ŽLUTÝ YTONGÁČEK

Během dokončovacích prací v létě roku 2009 mě požádali vlastníci sousedního stavebního pozemku o pomoc při stavbě jejich rodinného domu. Využil jsem tudíž nabytých zkušeností ze stavby mého domu a na jaře roku 2011 jsem se pustil do stavby druhého. Výhodou bylo, že jsem měl už praktické zkušenosti a předem vypracovaný podrobný plán stavebních prací. Stanovené časové termíny etap a jednotlivých kroků, seznamy a výpočty stavebního materiálu a rozpis potřebného nářadí. Díky předem pečlivě a podrobně připravenému stavebnímu plánu jsem druhou stavbu domu zrealizoval mnohem rychleji. Dokončovací stavební práce okolí domu a zahrady jsem úspěšně završil v létě roku 2013.

Jak již napovídají data realizací staveb, tak se svým červeným domem jsem se této soutěže účastnit nemohl. Požádal jsem tedy sousedy o písemný souhlas s účastí v soutěži s jejich žlutým domem.

STAVEBNÍ MATERIÁL

Správná volba stavebního materiálu je nejdůležitější věcí na celé stavbě domu. Po prostudování veškerých možných informací a konzultaci s odborným projektantem jsem se rozhodl postavit dům ze stavebního materiálu YTONG. Z YTONGU jsem samozřejmě postavil také sousedův soutěžní žlutý dům.

Mohl bych se tady rozepsat o všech výhodách YTONGU, ale už takhle jsem se docela sáhodlouze rozjel, tak vypíšu snad ty nejdůležitější.

Tepelněizolační vlastnosti ytongu jsou nepochybně bezkonkurenční. Ale spíš zde z hlediska stavitele vyjmenuji spíše ty technické náležitosti, se kterými jsem se setkal během realizace staveb. K tepelněizolačním vlastnostem se v krátkosti vrátím v závěru popisku.

  • YTONG je především nejlepší stavební materiál pro stavitele domu svépomocí. Většinu stavebních prací totiž zvládne stavitel zcela sám bez pomoci druhé osoby.
  • YTONG má komplexní řešení většiny stavebního materiálu, nářadí a příslušenství. V obou případech jsem si nemohl vynachválit především schodišťové stupně různých rozměrů, nosné a UPA překlady a stropní systém.
  • YTONG však směřuje k úplné nezávislosti na ostatních součástech stavby. Nejen, že zesílila tepelněizolační tvárnice Lambda YQ až na 500 mm, ale přibyly v sortimentu další důležité produkty: žaluziový kastlík, U profil, systémový komín, schodišťová konzola, zakládací malta, vnější omítka, vnitřní omítka, hlazená vnitřní stěrka a výztužná tkanina (perlinka).
  • YTONG na požádání vyšle specialistu na založení rohů stavby.

 

Tak si říkám, že ještě zařadí YTONG do sortimentu nějakou svou střešní krytinu a budu se muset pustit do dalšího, třetího domu :-)

  • YTONG další výhody - po zhotovení základů odpadá namáhavá práce s mícháním a dovozem malty. Až na pár detailů během zdění celé hrubé stavby je potřeba pouze elektrické míchadlo s maltovníkem na míchání tenkovrstvé zdící malty.
  • YTONG má velmi rychlé a jednoduché řešení při realizaci rýh ve zdivu pro vedení veškerých vnitřních systémů: elektřiny, vody, odpadu, centrálního vysavače a ostatních systémů. Rýhy jednoduše do zdiva vyškrábete YTONG drážkovačem.
  • YTONG má ve svém sortimentu další potřebné nářadí: vrták do pórobetonu, úhelník, různé pily, brusné hladítka, zednické lžíce a další hodící se nářadí.

 

O veškerých výhodách by se dalo napsat ještě mnoho řádků. Výhody stavebního materiálu bych už uzavřel takovou třešinkou na dortu. A tou je nízké roční vyúčtování energií. Proto se vyplatí využít veškerých stavebních materiálů, které nabízí YTONG. Také je samozřejmě nutné zmínit, že je důležité dodržet veškeré stavební postupy dané výrobcem stavebního materiálu.

 

JAK SI POSTAVIT DŮM

Stavba mého domu mezi léty 2007 až 2009 mě inspirovala k sepsání a publikování veškerých znalostí ze stavby domu svépomocí. A to byl také hlavní důvod mého souhlasu ke stavbě druhého domu, abych si ověřil mé praktické zkušenosti a doplnil fotodokumentaci stavebních prací pro budoucí internetový magazín o stavbě domu svépomocí. Ikdyž jsem si původně myslel, že jsem u konce svých sil. Ale stavby na sebe časově nenavazovaly a tak jsem měl více jak jeden rok na odpočinek, regeneraci a nabrání nových sil. A především hlavně na vytvoření stavebního plánu. To bych zde chtěl zdůraznit. Protože mít předem vypracovaný plán stavebních prací, rozpis stavebního materiálu a nářadí je pro úspěšný průběh stavby domu velmi důležitý. Veškeré stavební práce jsem tudíž pečlivě zaznamenával během stavby fotograficky a také písemně. Postupně jsem pořídil během obou staveb přibližně 17 tisíc fotografií, sepsal mnoho důležitých stavebních postupů a tipů.

Často mě žádali přátelé, známí a lidé z okolí v průběhu staveb nebo úprav zahrad o pomoc či radu s realizací jejich různých stavebních prací nebo okrasných zahrad. A to mě ještě více utvrdilo v potřebě pomoct všem, kteří mají zájem dozvědět se zcela zdarma velké množství praktických informací publikováním mých těžce nabytých zkušeností v internetovém magazínu o stavbě domu svépomocí, ale také realizací okrasné zahrady na webu jaksipostavitdum.cz

Komentáře