Archiv 2017: Pasivní stavba svépomocí

přidal/a Martin , okres Vyškov

Archiv 2017: Pasivní stavba svépomocí

přidal/a Martin , okres Vyškov
Tato stavba má celkem:
3 hlasy
Hlasování bylo ukončeno před 6 let 7 měsíců
Novostavba
Stavba na klíč
350 m2
Začátek výstavby:
Srpen 2015
Konec výstavby:
Prosinec 2016

Proč právě tato stavba?

S manželkou jsme měli jasný cíl. Postavit v krátkém čase rodinné sídlo, které poskytne komfort nám i případným hostům. Zároveň jsme chtěli dům z jednotného stavebního systému, který by nevysál naše úspory až do dna. To vše bez stavební firmy, s pomocí našich příbuzných a známých.

Kompletní a jednoduché řešení pro naše požadavky poskytl systém Ytong. S jeho pomocí jsme vyřešili všechny díly včetně stropů a střechy. Navíc jsme ve všech fázích projektu a výstavby měli možnost využít celou řadu odborných poradenských služeb.

Při samotném projektu jsme mimo jiné řešili rizika vyplývající ze špatného vnitřního prostředí. I v tomto případě jsme viděli výhodu v Ytongu. Materiál přirozeně reguluje vlhkost a zabraňuje vzniku plísní. Nepotřebovali jsme proto tepelné mosty a masivní střecha bude v létě zabraňovat přehřívání. Zvolili jsme zvolili řízené větrání s rekuperací a filtrací, centrální vysavač a povrchy ploch, které jsou nenáročné na údržbu.

Hrubou stavbu včetně stropu a střechy jsme realizovali svépomocí, základovou desku jsme položili ve spolupráci s odbornou firmou. Na výstavbu jsme čerpali dotaci z programu Nová zelená úsporám ve výši 485 000 Kč.

Dům jsme založili na pěnovém skle o síle 500 mm. Na ní je železobetonová deska tlustá 250 mm. Vyztužena je armovací sítí 100 x 100 x 8 mm při obou površích. Obvodové nosné zdivo je z materiálu Ytong Theta + 1,8 - 300 v tloušťce 0,5 m bez zatepletí. Vnitřní nosné zdivo tvoří Ytong P2 - 500 v tloušťce 250 mm, příčky Ytong P4 - 500 v tloušťce 100 mm a Silka S 20 - 2000 tloušťky 100 mm. Silka je materiál stejného složení a stejného výrobce, jen vyniká akustickými vlastnostmi a nosností. Konstrukci stropu nad prvním podlažím tvoří systémový strop Ytong Ekonom tloušťky 250 mm.

Klasickou konstrukci podlahy v prvním podlaží jsme vynechali a izolaci s vinylovou podlahou jsme položili přímo na leštěný povrch základové desky. Ve druhém podlaží jsme položili parket z lamina s integrovanou kročejovou izolací. Konstrukce střechy tvoří střešní systém Ytong Komfort s tloušťkou 0,2 m zateplený grafitovou EPS deskou tloušťky 300 mm. Střešní krytina je z tvrdého betonu cihlové barvy, vnitřní omítky jsou sádrové. Výplně otvorů budou hliníko-dřevěné s trojsklem.

Vnější tepelná omítka je navržena v tloušťce 30 mm. Vytápění budeme řešit systémem termické aktivace betonové základové desky, zdrojem bude tepelné čerpadlo země-voda o výkonu 3 kW, doplněné tepelnou spirálou pro nárazové spotřeby. Větrání jsme zvolili řízené rovnotlaké s protiproudovou rekuperací v hvězdicovém systému.

Komentáře