Archiv 2017: Z džungle do moderní pasivní městské vilky

přidal/a Radek, okres Uherské Hradiště

Archiv 2017: Z džungle do moderní pasivní městské vilky

přidal/a Radek, okres Uherské Hradiště
Tato stavba má celkem:
12 hlasů
Hlasování bylo ukončeno před 7 let 4 dny
Novostavba
Kombinované
128 m2
Začátek výstavby:
Květen 2016
Konec výstavby:
Srpen 2017

Proč právě tato stavba?

Když jsme se rozhodli řešit bydlení, měli jsme jasno v tom, že chceme dům s menším pozemkem pro letní grilování, pejska, bazén a pohodu;) Bydlíme ve větším městě, já mám firmu v centru kde se nedá parkovat (samé pěší zóny), takže jsme měli podmínku, abych mohl chodit do práce pěšky.

 

Nejprve jsme chtěli koupit dům a upravit si jej podle svých představ. Všechny domy, které přicházely v úvahu, měly vždy nějaké ale. Jednou byl zralý na demolici, jiný byl dispozičně naprosto nepoužitelný, nebo měl mini pozemek, na který měli výhled všichni sousedi. Řešili jsme tedy i variantu, postavit si nový dům podle svých představ na novém pozemku. Asi dva roky jsme hledali a hledali, ale nalézti nemohli. V té době jsem se dozvěděl, že jsou k dispozici pozemky kousek od centra, v klidné části se spoustou zeleně, ale za opravdu hoooodně moc peněz. Jednalo se o zalesněný pozemek plný náletových dřevin určený k revitalizaci. Nakonec padlo rozhodnutí a tak jsme si s původním majitelem plácli. Žena se tak stala majitelkou kusu džungle uprostřed města;)

 

Jeden z mých kamarádů je architekt, se kterým řešíme nejen politiku, ženy, ale hlavně architekturu a historii. Máme podobné názory, takže volba architekta byla jasná- k malé radosti mé ženy, protože ona má naprosto opačný vkus. Já mám rád funkcionalismus, hodnotné stavby uznávaných architektů a moderní styl, ona by zase nejraději bydlela v "pastoušce" (to je pejorativní název pro standardní katalogovou výstavbu sídlišť na ležato- satelitních městeček) s muškáty za oknem. Nakonec padl kompromis: domeček bude podle mého návrhu, a ona si jej zařídí zevnitř. Cesta k domečku byla volná.

 

V té době jsem již měl hrubou představu, jak by mohl náš nový domov vypadat, takže jsme se s architektem u obědů hádali, kreslili skicy a pilovali návrh do finální podoby.

 

Již v první fázi návrhu bylo jasné že budeme stavět pasivní dům, proto jsem zavrhl keramické materiály kvůli problémům s průvzdušností, hlavně při vrtání a drážkování během provádění vnitřních instalací. Kotvení do stěn u takových materiálů také není žádná výhra. Poté jsem zvažoval VPC cihly, které jsou u pasivních domů oblíbené, ale od nich mě odradila velká váha a tvrdost. Nakonec zvítězil pórobeton, který je mě sympatický svou lehkostí, přesností a snadnou opracovatelností. Izolační vlastnosti také nejsou k zahození, i když v našem případě nejsou zas tak důležité vzhledem k tlouštce tepelné izolace.

 

Původně jsem chtěl zvolit konkurenci Ytongu z důvodu ceny, ale architekt mě přesvědčil, že cena hrubé stavby je v ceně celého domu poměrně malá částka a kvalita se vyplatí. S odstupem času musím přiznat že měl stoprocentní pravdu- tvárnice jsou jedna jako druhá, díky tomu je spotřeba lepidla minimální a stěny jako když střelí. Velkou výhodou proti konkurenci je ucelený systém- nejen tvárnice, ale i nosné a nenosné překlady a hlavně stropy a střecha ze stejného materiálu. U stropu a střechy je super také způsob stavby- není nutná nadbetonávka, takže strop a střecha jsou tenké a navíc je možno hned pokračovat ve stavbě, proto nevznikají technologické přestávky.

 

Tvar domu je lichoběžníkový a vychází z nepravidelného tvaru pozemku. Dominantní barvou celého domu je stříbrná šedá, konkrétně White aluminium RAL9006 (fasáda domu, venkovní žaluzie a rámy oken) a kartáčovaná nerez (nosné části schodiště, skříňky kuchyně a doplňky), které vyvažuje odstín antracit (dveře, schody, dlažba koupelny v přízemí). Centrální částí domu je obývací pokoj s kuchyní, otevřený přes obě podlaží, také lichoběžníkového tvaru kterému vévodí vzdušné nerezové schodiště na šikmé stěně vedoucí na galerii. Zábradlí schodiště a galerie jsou celoskleněné (prosvětlené RGB LED pásky), neruší tak výhled a opticky zvětšují celý prostor.

 

Jižní stěnu prvního nadzemního podlaží jsme zvolili celou prosklenou, díky tomu se stává terasa a zahrada domu součástí obytné zóny v každém ročním období. Přístup na terasu a zahradu umožňují dva protiběžné HS portály bez středového sloupku o celkové délce 6,6 metrů. Pro navození atmosféry v zimě vévodí stěně proti schodišti moderní krb, obložený velkoformátovou dlažbou Design Industry odstínu oxy black, imitující rezivějící plech. Z obývacího pokoje vedou dveře do ložnice. Ta má také prosklenou jižní stěnou s fancouzským oknem pro vstup na terasu a zahradu, a vestavnou skřín přes celou východní stěnu se zrcadly, opět opticky zvětšující celý pokoj.

 

Do koupelny a na wc vstupujeme dveřmi vedle kuchyně, případně z předsíně. V prvním NP již zbývá pouze vstup do domu s předsíní ze severní strany a také technická místnost s tepelným čerpadlem, rekuperací a ostatními technologiemi. Podlahy jsou v celém domě z tvrzeného vinilu odstín dub stříbrný, dveře a schody odstín antracit. Ve druhém NP je z galerie vstup do šatny, která slouží také k oddělení dalších místností a jako chodba. Vedou z ní dveře do druhé koupelny a dvou pokojů- východního a jižního.

 

Dům je v pasivním standardu, založený na základových pasech, s izolací podlahy EPS 150S tlouštky 240 mm a izolace základů XPS 250 mm. Jako nosné zdivo jsme použili přesné tvárnice Ytong P2-500 tlouštky 250 mm, nenosné zdivo přesné příčkovky P2-500 tlouštky 125 mm. Strop Ytong ekonom 250, střecha pak Ytong komfort 250. Všechna okna a vstupní dveře jsou dřevěná, trojskla s Uw 0,7, s venkovními žaluziemi Z90 s kastlíky zapuštěnými do tepelné izolace. Rám oken a žaluzie v odstínu RAL9006 White aluminium. Kvůli přerušení tepelných mostů jsou okna a vstupní dveře kotvena předsazenou montáží na izolační materiál Purenit, stejně jako ostatní prostupy fasádou.

 

Tepelná izolace stěn má skladbu 21 cm grafitový polystyren a 3 cm minerální vata, v místě zmenšené tlouštky izolace (kastlíky žaluzií) jsme použili PIR panely pro zachování stejných izolačních vlastností. Fasáda a venkovní parapety mají odstín RAL9006, opláštění atiky antracit. Střechu kryje folie Fatrafol S810 podložená geotextilií, ležící na tepelné izolaci EPS 100S tlouštky 330 mm, doplněné o spádové klíny EPS 100S tloušťky 25- 100 mm. Svody deštové jsou vedeny ve fasádě, stejně jako svody hromosvodu, zůstává tak zachována čistá linie fasády s minimalizací rušivých prvků. Těmito svody stéká deš'tová voda do jímky a v období sucha se využívá k zalévání zahrady.

 

Zdrojem vytápění a ohřevu TUV je tepelné čerpadlo země-voda od firmy Eltex Kroměříž, s možností rozšíření o solární ohřev vody. S tím je počítáno hlavně v letním období pro ohřev bazénu a v ostatním období pro ohřev TUV. Tepelné ztráty objektu jsou 3,5 kw při -15 stupních Celsia (což u nás bývá velmi zřídka), takže vypočtená spotřeba el. energie celého objektu včetně vytápění a ohřevu TUV dosahuje 2,6 MW za rok. To při sazbě D57d znamená cca 6.000 za energie za rok (500 kč měsíčně).

 

Vytápění je vodní podlahové, z důvodu nízkého tepelného spádu a také tepelné pohody (vyrovnaného vertikálního tepelného profilu). V neposlední řadě je také estetické hledisko- nemusíme se dívat na ošklivé radiátory a řešit omezení vyplývající z jejich umístění. V koupelnách je pak doplněno o elektrické podlahové- v přechodném období od jara do podzimu nemusíme chodit po studené dlažbě a zbytečně zapínat tepelné čerpadlo pro ohřev koupelen.

 

Strojní větrání je v dnešních domech již také samozřejmostí, proto jsme zvolili rekuperační jednotku s velkým hliníkovým protiproudým křížovým výměníkem a filtry třídy F7 (dle EN779). Díky tomu máme extrémní účinnost (92-97 procent) při velmi nízké tlakové ztrátě a čistý vzduch bez prachu a pylů. To se projeví na nízké spotřebě el. energie BLDC ventilátorů (většinou marketingově označovanými jako EC ventilátory). Pro předehřev je v extrémních mrazech uvažován vodní výměník připojený na primární okruh tepelného čerpadla. Tím se v zimě zajištuje ohřev vstupního vzduchu do kladných hodnot (aby nedocházelo k zamrzání výměníku rekuperace) a v létě naopak ochlazení vstupního vzduchu přiváděného do objektu.

 

Osvětlení je kombinací přímého a nepřímého- v obývacím pokoji a galerii je nepřímé osvětlení celého pokoje pomocí zářivek T5 s elektronickými stmívatelnými předřadníky z důvodů nejvyšší účinnosti a vysokého barevného podání (CRI), nad barem jsou retro edisonovy žárovky jako efektové osvětlení, nad konferenčním stolkem designové kruhové svítidlo v nerez provedení. V kuchyni a většině pokojů kombinace podhledových LED a halogenových žárovek. Vestavné LED žárovky (většinou teplota chromatičnosti 4000 Kelvina, v ložnici a pokojích 2700 Kelvina) jsme použili z důvodu nízké spotřeby, halogenové žárovky jako bodové světlo nad stolky kvůli vysokému CRI. Noční osvětlení a efektové osvětlení je realizováno LED diodami a RGB pásky (niky v koupelnách, skleněné zábradlí, orientační noční svítidla a nasvětlení fasády).

 

Vypínače a zásuvky jsou designové, skleněné, Livolo, noční osvětlení spínají PIR čidla, systém měření a kontroly technologií, včetně ovládání celého domu si navrhuji, programuji a vyrábím sám (topení, ventilace, žaluzie, ovládání brány, řízení závlah, zabezpečovací a kamerový systém, atd.). Ovládání všeho v domě pomocí wifi a vzdáleně přes internet.

 

Pro zajímavost jsem jako prvních 6 fotek zařadil vizualizaci a porovnání se skutečností.

Komentáře