Archiv 2017: Náš dům svépomocí

přidal/a Jiří, okres Opava

Archiv 2017: Náš dům svépomocí

přidal/a Jiří, okres Opava
Tato stavba má celkem:
44 hlasů
Hlasování bylo ukončeno před 6 let 6 měsíců
Novostavba
Svépomocí
128 m2
Začátek výstavby:
Březen 2015
Konec výstavby:
Listopad 2016

Proč právě tato stavba?

Na začátku byl náš sen, bydlet ve vlastním, krásném a moderním domě. Jak se nám to povedlo, posuďte sami.

Razíme heslo "v jednoduchosti je krása". Naše představa byla přízemní dům s plochou střechou, aby terasa byla součástí domu a tvořila s ním jeden celek. Představovali jsme si jednoduchý obdélníkový půdorys, 2 dětské pokoje, šatnu, technickou místnost, spíž. Dům nakonec musel být částečně zvednut do druhého podlaží, kvůli danému regulativu naší obce. Ačkoli jsme toto omezení nechápali a bylo proti našim představám, musíme uznat, že domu toto vyvýšení dodalo šmrnc.

Architektura domu je striktně rozdělena do dvou hmotných celků. Jeden je lineární bílou hmotou, která je v zásadě soukromou částí domu. Druhý je vertikální a prostupuje touto bílou lineární části. Vertikální celek je tvořen hnědou hmotou a je zastřešen pultovou střechou.

Obvodové zdivo se skládá z pórobetonových tvárnic Ytong P2-400 tl. 300mm + zdivo je zatepleno fasádním polystyrénem tl. 200mm. Nosnou konstrukci ploché střechy tvoří Ytong strop Klasik.

Novostavba je koncipována jako nízkoenergetický dům – třída energetické náročnosti budovy: B (úsporná). Tepelné ztráty celého RD jsou 5,5 kW.

Dům je vytápěn elektrickým podlahovým vytápěním. Elektrické podlahové vytápění je tvořeno odporovými topnými kabely Fenix PSV zalitými v anhydritové směsi.

Celková spotřeba el. energie za rok: cca 8 MWh/rok

Stavba začala v březnu 2015 a stěhovali jsme se v listopadu 2016. Na jaře 2017 jsme dům úspěšně zkolaudovali.

 

Průběh stavby našeho domu je zaznamenán na stránkách http://nasdumsvepomoci.webnode.cz

Bohužel jsme tyto stránky ještě nestihli dotáhnout do konce. Snad se nám to podaří přes zimu.

 

Komentáře