Archiv 2017: Pasivní dům svépomocí

přidal/a Tomáš, okres Prostějov

Archiv 2017: Pasivní dům svépomocí

přidal/a Tomáš, okres Prostějov
Tato stavba má celkem:
24 hlasů
Hlasování bylo ukončeno před 6 let 12 měsíců
Novostavba
Svépomocí
122 m2
Začátek výstavby:
Červen 2016
Konec výstavby:
Srpen 2017

Proč právě tato stavba?

Protože jsme bydleli v řadovém rodinném domě jen s malým dvorkem, kde soused 10let v noci vrtal a boural, rozhodli jsme se s manželkou, že si postavíme samostatně stojící rodinný dům s větší zahradou. Hledali jsme pozemek v blízkosti našeho města a po nějaké době se nám podařilo koupit pozemek o výměře 4000m2.  Pozemek nebyl ideálního tvaru, ale byl orientován sever- jih, což nám plně vyhovovalo. Po počátečních problémech s povolováním stavby jsme získali během cca 4 měsíců vyřídit stavební povolení.

Původně jsme stavbu plánovali pouze jako nízkoenergetickou. Za stavební materiál jsem si vybral YTONG, protože k tomuto materiálu mám vztah již od studií na VŠ stavební. Jako diplomovou práci na VŠ jsem se zabýval využitím odpadního křemičitého písku ze sléváren na výrobu pórobetonu. Proto jsem věděl, že se jedná o materiál, který je lehký, dobře tvarovatelný, má velmi dobré izolační vlastnosti a na rozdíl od cihelných bloků nemá problém s průvzdušností obálky. Od dob, kdy jsme se na škole zabývali výzkumem pórobetonu se materiál vyvinul a posunul k lepšímu. Jak jsem zjistil, objemová hmotnost je stálejší, podařilo se ji snížit, čímž se zvýšila tepelně izolační vlastnost, ale současně pevnost materiálu se o mnoho nesnížila.

Přípravě projektu jsme s manželkou věnovali nadstandardní množství času. Měli jsme požadavek, aby byl dům postaven rychle, aby měl minimální spotřebu energie a byl jen v jednom podlaží. Původně jsme zvolili klasickou technologii, tzn. základové pasy, základová deska, obvodové zdivo Ytong Theta+, dřevěný strop.

Jen měsíc před zahájením stavby jsme na základě rad Ing. Petra Marečka změnili stavební systém a přepracovali projekt na pasivní dům. Podle dosavadních zkušeností s provozem stavby (od dubna 2017) jsme udělali dobře. Půdorysem domu byl zvolen obdélník. Hlavním důvodem byla rychlost výstavby, protože pravidelný tvar je jednodušší na provedení obvodového zdiva, ale i střechy. Raději jsme volili širší stěny, než zateplení, protože zateplení jen zvyšuje pracnost. 

Dům je založen na styroduru tl. 240 mm. Na něm je dvakrát vyztužená železobetonová deska tlustá 300mm. V ní jsou umístěny veškeré rozvody kanalizace, vody a podlahového topení. Deska je z vodotěsného betonu. Zhotovení desky bylo časově trochu náročnější, ale ušetřilo se mnoho času, u dokončovacích prací. Deska je zhotovena tak, že na ní se pokládá pouze nášlapná vrstva podlahy.

Obvodové zdivo je zhotoveno z Ytong lambda YQ tl. 500mm bez zateplení. V době stavby se tl. 550mm nevyráběla, což byla škoda. Vnitřní nosné zdivo tvoří Ytong P2 - 500 v tloušťce 200 mm. Vnitřní příčky jsou z vápenopískových cihel, které sice vynikají akustickou vlastností, akumulační schopností, ale vyvrtat do nich krabičky pro elektroinstalaci je náročná práce během které se celé zdivo „roztřepe“ a někde praskne. Podle mého názoru to byla největší chyba a kdybych stavěl znovu,  tak bych použil příčky Ytong. Konstrukci stropu nad prvním podlažím tvoří systémový strop Ytong Ekonom tloušťky 250 mm. Ytong strop jsme použili ze dvou důvodů. Jednak proto, že je možné kdykoliv zřídit novou bytovou jednotku na nevyužívané půdě, ale také proto, že strop YTONG je vzduchotěsný, na rozdíl od dřevěného stropu. Kdybych použil strop dřevěný, musel by být ideálně utěsněn folií a je otázka, jak dlouho folie vydrží být vzduchotěsné. Nad okny je umístěn YTONG YQ U Profil. Na stropě je uloženo 450 mm polystyrenu a jako porůzná vrstva OSB deska. Střecha je klasická sedlová s krytinou Bramac. Omítky jsou zhotoveny sádrové z důvodu regulace vlhkosti v domě. Okna Gealan S9000 s izolačním trojsklem, vše od výrobce PB Plast Vyškov, jejichž okna mohu vřele doporučit. Dodávka byla provedena rychle, bez zálohy a za bezkonkurenční cenu. Z jihu a západu jsou před okny venkovní žaluzie, ovládané motorem. Špalety jsou zatepleny 30mm styroduru z vnitřní i venkovní strany. Venkovní omítka byla použita vnější omítka tepelněizolační Ytong s vrchní pastovitou omítkou WEBER TERRANOVA weber.pas extraclean.

Vytápění je řešeno tepelným čerpadlem vzduch – voda včetně 250l nádrže na ohřev teplé vody. Větrání zajišťuje rekuperace Regulus.

Splaškové vody jsou svedeny do čistírny odpadních vod. Vyčištěné vody včetně veškerých Dešťových vod jsou svedeny do akumulační nádrže o objemu 20m3 a používány na zalévání zahrady. Původně jsme toto řešení volili jako nutné zlo, protože v místě stavby obec nemá splaškovou kanalizaci. Nakonec jsme rádi, že jsme toto řešení zvolili, protože můžeme bez problému zalévat zahradu, aniž bychom čerpali vodu ze studny. Spíše nás trápí to, že čistírna odpadních vod je z vodního zákona stavba dočasná a pokud obec vybuduje kanalizaci tak budeme povinni se napojit. Je to ukázka našich absurdních zákonů, a dotačních titulů, kdy na jedné straně stát vypisuje dotace na dešťovku, ale na straně druhé nutí stavebníky, aby vody vypouštěli do kanalizace. Třeba to některému ministrovi životního prostředí dojde, že ochrana životního prostředí není jen nějaký vytržený populistický krok, který realizují ambiciózní šílenci bez patřičného vzdělání, ale jedná se o proces, který by měl chránit životní prostředí tím, že z něj nebudeme brát více, než potřebujeme.

Stavbu jsme zahájili v červnu roku 2016 a stavba byla připravena k nastěhování v dubnu 2017. Nakonec jsme se stěhovali v červnu 2017, protože ještě se stavělo oplocení, zastřešení příchodu k domu a prováděli jsme základní terénní úpravy. Během letních měsíců bylo v domě příjemné klima a nebylo nutné zapínat chlazení, které naše tepelné čerpadlo umožňuje. O tom, že je dům dobře izolován svědčí i fakt, že jsme pustili topení až 5.10.2017! Ne proto, že by bylo v domě zima, ale spíše proto, abychom zjistili, za jak dlouho se nahřeje 30-ti centimetrová masa betonu. V současné době čerpadlo běží na 10 % cca 2 hodiny denně a to z důvodu, že ohříváme i užitkovou vodu. Volba materiálu Ytong byla dobrou volbou. Je škoda, že Ytong nenabízí typové projekty pasivních rodinných domů bez zateplení. Ytong materiál je ideální pro stavbu pasivních domů svépomocí, protože se jedná o plný celoplošně lepený materiál, který eliminuje chyby stavebníků na průvzdušnost obálky. Tím že toto YTONG nenabízí, se staví do role obyčejného výrobce stavebních dílů, což je škoda. Vše přenáší na projektanty, kterým je úplně jedno z čeho stavebník staví. Pro většinu z nich je důležité, od koho dostanou větší provizi nebo zájezd. Navíc většina projektantů má o pasivních domech zkreslené představy, stavebníkovi řeknou, že stačí dům nízkoenergetický, protože mohou použít zažité postupy a nemusí u toho přemýšlet. Proto je stavba pasivních domů jen ojedinělá, přitom když se podíváme na jiné odvětví, tak pouze seriová výroba slevní výrobek natolik, že je dostupný pro větší počet zákazníků. To jsou jen mé úvahy, které se netýkají mé stavby, ale přijde mi škoda, že není využitý celý potenciál tohoto materiálu.  

 

 

Komentáře