Archiv 2017: Štěstí přeje připraveným

přidal/a Jan, okres Blansko

Archiv 2017: Štěstí přeje připraveným

přidal/a Jan, okres Blansko
Tato stavba má celkem:
61 hlasů
Hlasování bylo ukončeno před 7 let 1 měsíc
Novostavba
Stavba na klíč
138 m2
Začátek výstavby:
Červenec 2013
Konec výstavby:
Září 2014

Proč právě tato stavba?

Pro stavbu našeho budoucího domova nás zaujal pozemek nedaleko Brna s nádherným výhledem. Byl uprostřed strmého svahu a dlouho se o něj nikdo nezajímal, proto jsme si jej raději nechali posoudit odborníkem, který k naší radosti volbu schválil.

Protože jsme neměli se stavěním domu žádné zkušenosti, začali jsme se o budoucí stavbu aktivně zajímat. Chodili jsme s manželkou na přednášky, výstavy, četli spoustu knih. Velmi brzy jsme se rozhodli pro pasivní dům. Líbilo se nám spojení ekologické a ekonomické stránky. V té době se také rozbíhala Zelená úsporám, na kterou jsme chtěli dosáhnout.

Oslovili jsme několik ateliérů, firem i mladých architektů. Nakonec jsme se ale obrátili na zkušeného architekta Mojmíra Hudce, který je jeden z významných průkopníků pasivního stavění u nás.

Kvůli strmému svahu jsme zvolili zděný dům. Ytong zateplený šedým polyesterem ve spojení s izolačními okny s trojskly nám umožňují maximálně snížit tepelné ztráty. Na jižní straně jsou skla s vyšším solárním faktorem, které nám dovolí využívat energii slunečního záření. Aby se dům v létě nepřehříval, jsou okna stíněna předsazenou dřevěnou konstrukcí a venkovními žaluziemi.

Rádi si užíváme příjemné atmosféry krbu, zvolili jsme ale více zdrojů pro vytápění. Základem je kompaktní větrací jednotka s malým tepelným čerpadlem. Ta se stará o nutné větrání domu a zvládne i lehce přitopit a ohřát vodu. V obývacím pokoji je krb na kusové dřevo a jako doplňkový zdroj jsme využili malá elektrická přímotopná tělesa. Do koupelny jsme zvolili elektrickou podlahovou rohož. Měsíční náklady na provoz domu jsou 1 800 Kč. A to i při péči o našeho novorozeného syna.

Dům funguje výborně a díky spolupráci s experty byl dotažen do konce i se zachováním ekologického konceptu. V budoucnu také počítáme s fotovoltaickými panely na jižní pultové střeše.

Oslovili jsme i bytové architekty z ateliéru viewART. Ve spolupráci s architektem Hudcem došlo k úpravám schodiště, které se stalo středobodem domu. S ateliérem jsme řešili především vestavěný nábytek a materiály použité v interiéru. Zbytek jsme domu jsme si vybavili sami za co nejméně nákladů.

Jsme rádi za všechny profese, které se na zrodu našeho nového domova podílely. Pokud bychom dům stavěli znovu, rozhodně bychom oslovili interiérové a zahradní architekty hned na samém počátku. Každý z nich nám přinesl svůj specifický a velmi přínosný pohled.

 

 

Komentáře